Rodzicielski dekalog

RODZICIELSKI   DEKALOG

• Zwracaj uwagę na marzenia dziecka, a nie swoje

• Zachowuj się tak, aby dziecko miało dobre wzorce

• Często okazuj dziecku pozytywne uczucia

• Bądź konsekwentny – kochaj i bądź konsekwentny

• Nie ignoruj potrzeb dziecka, które mogą być inne niż Twoje

• Nie wyręczaj dziecka ( nie tylko w sensie fizyczny, ale i emocjonalnym )

• Nie prowokuj sytuacji nerwowych ( swój upór odpuść )

• Zapomnij o żelaznej dyscyplinie

• Doceniaj osiągnięcia i starania dziecka

• Nie hamuj u dziecka ciekawości świata – jego dociekliwych pytań, eksperymentów, doświadczeń

Rady dla rodziców na pierwsze dni pobytu dziecka w przedszkolu

1.Przychylnie nastawiaj dziecko do przedszkola, pokazując jego dobre strony, jak możliwość zabaw nowymi zabawkami, poznanie nowych kolegów i koleżanek itp.

2.Poinformuj dziecko, że w przedszkolu będzie spędzało czas z innymi dziećmi, ale bez rodziców.

3.Zapewniaj dziecko, że po nie przyjdziesz. Odbieraj je w uzgodnionym czasie, np. przed leżakami, po obiedzie.

4.Bądź stanowcza, dziecko powinno wiedzieć, że od wyprawy do przedszkola nie ma odwołania. Nie przedłużaj pożegnania z dzieckiem.

5.Pozwól na zabranie do przedszkola np. zdjęcia rodziny, bo domowych zabawek jeszcze nie można przynosić.

6.Akceptuj płacz dziecka – to naturalna reakcja na nową sytuację. Pamiętaj w poniedziałki jest najgorzej.

7.Przypominaj dziecku, że panie są w przedszkolu po to, aby mu pomagać.

8.Rozmawiaj z dzieckiem o tym, jak spędziło czas w przedszkolu. Nie pytaj czy płakało, to przypomina dziecku przykre chwile.

9.Zapewniaj dziecko, że jest kochane, poświęcaj mu w tym okresie więcej czasu.

10.Ubieraj dziecko w wygodne, łatwe do zakładania ubrania i buty. Przynieś zapasowe ubrania (majtki, rajstopy, bluzkę). Podpisz je.

11.Informuj nauczycielkę o wszelkich problemach z dzieckiem (choroby, uczulenia, problemy rozwojowe czy edukacyjne )

Kodeks Rodzica

Publicznego Przedszkola Nr 15 w Pile

1. Punktualnie przyprowadzam dziecko do przedszkola w ustalonych godzinach.
  2. Używam i wymagam od dziecka stosowania słów: „dzień dobry”, „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”, „do widzenia”
  3. Zwracam uwagę na przestrzeganie obowiązujących przedszkolnych zasad higieny i bezpieczeństwa.
  4. Współdziałam z przedszkolem w celu przestrzegania przyjętych ustaleń w trosce o harmonijny rozwój mojego dziecka.
  5. Zgłaszam nauczycielce niepokojące mnie zachowania dziecka.
  6. Propozycje i uwagi nauczycielki są dla mnie wskazówką do pracy nad dzieckiem.
  7. Uczestniczę w zebraniach, imprezach i uroczystościach przedszkolnych.
  8. Staram się by moje dziecko zjadało i próbowało wszystkie proponowane przez przedszkole potrawy.
  9. Ubieram moje dziecko stosownie do panujących warunków atmosferycznych.
  10. W terminie dokonuję opłat za przedszkole.
  11. Daję dziecku czas na wykazanie się samodzielnością.
  12. Aktywnie uczestniczę w życiu przedszkola.
  13. Odbierając dziecko z przedszkola zwracam uwagę na sprawne ubieranie , oraz na zbyt głośne zachowanie się w szatni i na holu.
  14. Rzetelnie przestrzegam godziny przyprowadzania i odbierania dziecka.